Чајна мешавина, 60г
Чајна мешавина, 60г
200.00рсд
Sastav
Састав: ехинацеа (Ehinacea purpurea), подубица (Teucrium chamaedrys), цвет багрема (Robinia pseudoacacia), коприва (Urtica dioica), хајдучка трава (Achillea millefolium), жалфија (Salvia officinalis), кантарион (Hypericum perforatum), вријесак (Saturea montana), нана (Mentha piperita), шипурак (Rosa canina), хмељ (Humulus lupulus), купина (Rubus fruticosus), матичњак (Melissa officinalis), лаванда (Lavandula officinalis), босиљак (Ocimum basilicum), мајчина душица (Thymus serpyllum), липа (Tilia cordata), невен (Calendula officinalis).
Ехинацеа је вишегодишња биљка, пореклом из Северне Америке. Јача одбрамбену способност организма тако што утиче на повећање броја Т-лимфоцита и леукоцита. Осим тога, повећава капацитет фагоцитозе – процес којим ћелије имуног система уништавају инфективне агенсе у случају упалног процеса. На тај начин лековити састојци ове биљке појачавају имунитет организма, скраћују трајање и ублажавају симптоме болести. Препоручује се као превентивна и допунска терапија прехладе, дуготрајних инфекција дисајних путева и уринарног тракта.
Подубица је мирисна, опора биљка која расте на сунчаним и сувим местима, најчешће у вишим пределима. Где се појави, гради густе ћилиме, особито по ободима храстових шума. Позната као ,,народни тоник“, употребљава се против опште слабости организма и малокрвности. Као јак антисептик, одлично је средство против цревних паразита. Подубица је горко и ароматично средство које поспешује лучење жучи, те на тај начин олакшава варење. Због велике концентрације танина, ова биљка делује као вазоконстриктор, тј. као средство које утиче на сужавање крвних судова. Управо то својство чини подубицу изузетним природним леком против проширених вена и хемороида. Споља се употребљава као средство за брзо зарастање рана, против кожних инфекција и гнојних чирева.
Багрем је листопадно дрво. Кора и плод садрже токсичне састојке, док је цвет багрема изузетно лековит. Посебно се користи у пчеларству, као медоносна биљка. У фитотерапији багрем се користи углавном као експекторанс – за подстицање и убрзање уклањања бронхијалне слузи из дисајних путева, тј. помаже искашљавање код инфекција дисајних путева. Активне супстанце цвета багрема погодне су и за неутрализацију желудачне киселине. Делује и као благи лаксатив и диуретик.
Коприва је вишегодишња зељаста биљка, у народу позната као изузетан лек, превентивно средство и храна. Користи се корен коприве, млади врхови и семе. Примењује се против дијареје, малокрвности, за заустљање спољашњих и унутрашњих крварења, упале мокраћних путева, јачања желуца, јетре, срчаног мишића и за бољи рад црева. Хлорофил из коприве помаже код разних инфекција, поремећаја насталих услед лоше размене материја у организму и повишује низак крвни притисак. Споља се употребљава за жарење делова тела оболелих од реуматизма, ишијаса и неуралгије, као и за негу косе.
Хајдучка трава је дуговечна зељаста биљка која код нас расте свуда по сувим местима као коров. Спада у једну од најпознатијих и најчешће употребљаваних биљака, која се у фитотерапији користи како за спољашњу, тако и за унутрашњу употребу. Супстанце хајдучке траве делују као горка ароматична средства која повољно утичу на желудац, опуштају грчеве, стимулишу рад жучи, елиминишу гасове из дигестивног тракта и подстичу апетит. Ова биљка регулише циркулацију, зауставља спољашња и унутрашња крварења, нарочито из хемороида и рана насталих услед проширених вена. Поседује бактерицидно и антивирусно дејство, тако да налази примену при лечењу спољашњих и унутрашњих инфекција. Делује на брзо затезање површине слузокоже или повређене коже.
Жалфија је вишегодишња зељаста биљка. Користи се за разноврсна обољења. Јача имунитет, помаже код инфекција дисајних путева и уринарног тракта. Јача слузокожу и делује антиинфламаторно, због чега се користи као средство за ублажавање упале десни. Смирује грчеве и подстиче лучење жучи, те олакшава варење. Помаже за ублажавање климактеричних тегоба – валунга и прекомерног знојења. Естрогено дејство жалфије подстиче појаву менструације, али и ублажава климактеричке тегобе (валунзи и прекомерно знојење) и регулише честе последице менопаузе (колебљив крвни притисак, смањена густина костију, повишен ниво лошег холестерола, а смањен ниво доброг холестерола у крви). Антиинфламаторно својство ове биљке помаже код реуматских обољења. Смањује напетост, стрес и нервозу, па делује и као благ седатив.
Кантарион је дуговечна зељаста и коровска биљка која самоникло расте у најразличитијим условима и има широк спектар деловања. Користи се за лечење чира на желуцу. Затеже површину слузокоже или повређене коже, обнавља ткиво, сужава крвне судове, делује против грчева и реуме, стимулише излучивање мокраће. Познато је и његово антисептичко деловање. Користи се код лакших депресија, раздражљивости, нервозе, немира, као и за анксиозност у менопаузи. Током терапије треба избегавати сунчање, пошто хиперицин из кантариона може изазвати фотосензибилитет.
Вријесак се у фитотерапији за дигестивни тракт користи за боље варење, против надимања и гасова у стомаку, против грчева; подстиче апетит. Као антисептик користи се против грипа и прехладе. Значајне резултате вријесак показује у процесу лечења акутног и хроничног бронхитиса. Антиинфламаторна својства вријеска највише се примењују у терапији реуматских обољења.
Мента или питома нана садржи велику количину активних лековитих материја. У листу има највише етарског уља, карактеристичног пријатног мириса, који освежава и хлади, због присуства ментола. Управо ментол убрзава циркулацију крви, па се користи за масажу код назеба, неуралгије и реуматизма. Лековитост нане највише се испољава код гасторинтестиналних тегоба (гастритиса, надимања, лошег варења). Помаже код несанице и делује као благ и нешкодљив седатив.
Шипурак је трајан, дрвенаст и веома трновит жбун, који расте на необрађеним земљишту, по светлим шумама, поред путева и међа, по ливадама и пашњацима, од низија до планинских региона. Витаминска и лековита својства има недозрео и осушен плод, који се бере док је још тврд и наранџасто-црвене боје. Шипак је богатији витаминима од свих досад познатих природних извора. Због тога се нарочито препоручује реконвалесцентима, особама изложеним физичком и менталном напору, стресу, као и особама које пате од анемије. Активни састојци плода шипурка повољно делују на слузокожу органа за варење, тако да се примењује код лакших пролива. Присутне воћне киселине стимулишу мокрење. Осим тога, побољшава снабдевање ћелија кисеоником, јача зидове крвних судова и помаже код проширених вена. Користи се као освежавајуће средство за ревитализацију организма и јачање имунитета.
Хмељ је вишегодишња, дводома зељаста пењачица чије су гране и стабљика обрасле кратким крутим длакама, које служе да се биљка причврсти и обавије. Лековита својства имају шишарке женских јединки. Користи се против неуралгије, несанице, напетости и узнемирености, а такође и као горко ароматично средство које стимулише рад дигестивног тракта.
Купина расте као грм са дугачким трновитим гранама, поред путева и потока, на необрађеном земљишту, по брдима и планинама, најчешће као жива ограда. Треба брати само нежне и потпуно младе зелене листове и то само оне са врха гранчица. Активни састојци делују на скупљање ткива и смирење упале гастроинтестиналне слузнице. Купинов лист се препоручује код акутних пролива и за испирање код упала слузокоже усне дупље. Од плода купине прави се вино, које се препоручује код анемије.
Матичњак делује на више органа, захваљујући свом веома сложеном саставу. Главни му је састојак скупоцено етарско уље, изванредно пријатног мириса. Матичњак је пре свега веома цењено средство у лечењу свих депресивних стања. Осим тога, користи се у лечењу мигрене, несанице и у стањима премора услед прекомерног интелектуалног рада. Благотворно делује на систем органа за варење тиме што смањује болове и грчеве у стомаку, помаже код надимања и пролива. Такође благотворно делује на јачање срчаног мишића, па даје добре резултате код ангине пекторис и убрзаног пулса.
Лаванда је дуговечан разгранат грм пријатно ароматичног мириса. Примењује се код мигрене, вртоглавице, несанице, умирује грчеве и појачава излучивање мокраће. Добро је средство против надражаја у душнику, стезања у бронхијама и делује умирујуће у случају грипа и бронхитиса. Доста се користи у козметици и за израду парфема, а састојак је и многих сапуна и купки за негу осетљиве коже. Представља природни инсектицид који одгони мољце. Уље лаванде или кесице са осушеним цветом лепше миришу од нафталина, а имају подједнако успешно дејство.
Босиљак је вишегодишња зељаста биљка веома пријатног, умирујућег мириса. У народној медицини користи се против надимања, гасова, мучнине и других сметњи у варењу. Подстиче лактацију, тако да помаже мајкама које не могу да доје своју децу. Ублажава менструалне тегобе и регулише нередовне менструације. Етарско уље које се налази у босиљку има изразито антисептичко дејство, због чега се ова биљка користи као природни антибиотик и антимикотик. Побољшава излучивање мокраће из организма. Посебно је делотворно умирујуће дејство босиљка. Користи се као природни лек против нервозе и несанице, који осим што опушта, побољшава расположење.
Мајкина душица је низак полужбун који расте свуда на сунчаним местима, ливадама и сувим шумским пропланцима. Највише се користи у лечењу инфекција горњих респираторних путева, нарочито бронхитиса. Веома је добро средство које размекшава бронхијалну слуз и помаже њеном избацивању. Сматра се да својим јаким антисептичким дејством може зауставити развој многих патогених клица. Још се употребљава против надимања, за боље варење хране, против пролива и цревних паразита, главобоље и несанице. Споља се користи за масажу код реуматских болова.
Липа је листопадно дрво густе крошње која расте у целој Европи по брдским шумама. Липу треба брати заједно са приперком, чим почне да цвета, док прецветала липа нема никаква лековита својства. Користи се за презнојавање, лечење прехлада, кашља, бронхитиса и вирусних инфекција праћених температуром. Такође утиче на излучивање мокраће, потпомаже варење, ублажава грчеве и болове у стомаку, благотворно делује на ране и опекотине. Помаже код напетости и несанице изазване нервозом.
Невен спада у наше познато народно и баштенско цвеће. Садржи многе корисне материје и има широк спектар деловања. Цвет невена делује као депуратив јер прочишћава крв. Помаже код чира на желуцу и дванаестопалачном цреву, пошто спречава запаљенске процесе гастроинтестиналне слузнице. Користи се за лечење хемороида и проширених вена. Највише се употребљава споља, у виду масти за кожна обољења, у лечењу екцема, чирева, акни, грубе и испуцале коже, оједа код беба и уопште свих упалних процеса коже.
Na~in upotrebe
Начин употребе:
Једну кафену кашику чаја прелити са 250мл кључале воде, поклопити и оставити 20 минута. Након тога процедити и засладити по жељи.
Начин чувања:
На сувом и тамном месту.